Kredi Çekenlere Kefil Olmanın Yükümlülükleri Nelerdir?

Kredi çekerken bir kefil göstermek gerekir. Yüklü miktarda çekilen kredilere bir güvence olarak kefil göstermek gerekiyor. Borçlu borcunu ödemediği zaman kefilden bu borç tahsil edilir. Kefil olan kişiler için bazı şartlar gerekir. Şartlar yerine getirildiği zaman kefil olma durumu göz konusu olur.

Kefil olan kişiler sözleşme yaparak kefaletini onaylar. Borçlar Kanunu maddesinde yer alan sözleşme maddeleri ile kefalet sözleşmesi elde edilir.
Kefalet sözleşmesinin kesinlikle yazılı olarak yapılması gereken bir durumdur. Kefil olan kişinin hangi tutara kefil olduğunu kesinlikle kefalet sözleşmesinde bulundurması gerekir. Son zamanlarda kredi çekme konusunda kefillik ön plana çıkmış durumdadır. Yüklü miktar kredi çekme durumunda kefil olmak zorunlu bir durumdur.

Kefil Nedir?

Kredi çekerken, borç alırken ya da alım satım işleri yaparken borcunuzun arkasında duran kişiye kefil denir. Sizin borç ödeme konusunda sıkıntıya düştüğünüz ve ödeyemediğiniz durumda alınacak borç kefillerden tahsil edilir. Bu sebeple çok güvendiğiniz kişilere kefil olmanız gerekiyor.

Kefil olup daha sonra borcu ödemek zorunda kalan pek çok kişi bulunuyor. Kefiller kefalet sözleşmesi imzalayarak kefil olabiliyor. Bankaya giderek yazılı bir şekilde kefalet sözleşmesi imzalanması sonucu kefillik oluşur. Sözleşmede mutlaka hangi tutara kefil olunduğunu belirtmek gerekir. Bu şartlar yerine getirilmez ise kefil olmak mümkün değildir.

Kefil Olma Şartları Nelerdir?

Kredi çekmek isteyen kişiler ilk olarak kendilerine bir kefil bulmak zorundadır. Kendisine kefil olan kişinin üzerine kayıtlı bir mal varlığının ya da iyi bir gelirinin olması gerekiyor. Geliri ya da mal varlığı bulunmayan kişilerin kefil olması mümkün olmuyor. Size kefil olacak kişinin sizin ile aynı ilde ikamet olma zorunluluğu bulunuyor. Bu zorunluluk bazı durumlar için esnetilen bir durum olabiliyor.

Kefalet sözleşmesi olarak geçen kefillik sözleşmesi bankalardan yapılıyor. Kefillik belgesinin imzalanması sonucu kefillik başlamış olur. Kefillerin kefil olma durumunda iyi düşünüp hareket etmesi gerekir. Kefillik için gerekli olan şartlardan bir tanesi bile yerine getirilmediği zaman kefil olma durumu mümkün olmaz. Kefil olan kişilerin de bazı söz konusu oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu