Konut Kredisi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Ev alma hayali kuran kişiler için konut kredisi çok uygun bir kredidir. Konut kredisi olarak kiraya verdiğiniz parayı kredi ödemek için aylık olarak bankaya yatırıp ev sahibi olabilirsiniz. Belirli şartlar yerine getirildiği zaman herkes konut kredisine ulaşabilir. Faiz ve vade oranları göz önünde bulundurulmalıdır. Konut kredisi çekerken bütçenize uygun faiz ve vade oranlarına göz atmanız gerekir. Son zamanlarda insanlar konut kredisine çok büyük bir ilgi gösteriyor.

Konut kredisi ile birlikte düşük faiz ile ev sahibi olmak mümkün oluyor. Konut kredisi çekmek için belirli şartlar bulunur. Bu şartları yerine getirebilen ve 18 yaşını geçmiş olan kişiler konut kredisi çekebilir. Hemen hemen her banka konut kredisi veriyor. İnsanların en sahibi olmak istediği zaman en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Hayalinizdeki eve kavuşmak için yapmanız gereken tek şey konut kredisi çekerek kira yerine kredi ödemek olacaktır. Kiraya verilen paralar boşa giderken kredi ödeyip ev sahibi olmak mümkündür.

Konut Kredisi Başvurusu Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir ev alacaksanız bunun tamamen kredi ile alınmayacağını bilmeniz gerekir. Konut kredisi ev sahibi olurken gerekli miktarın bir kısmını oluşturur. Alacağınız konut banka tarafından ekspertiz edilerek kredi ile ilgili bilgilendirme yapılır. Konut kredisi başvurusundan sonra konut ile ilgili değerlendirme yapılır. Daha sonra ise ev değerinin yüzde 20’si kadar peşinat ödeyecek şekilde bir hesaplama yapılır. Kredi ödemelerinizin daha kolay olmasını istiyorsanız peşinat tutarınız daha yüksek tutmanız gerekiyor. Bu şekilde daha uygun faizli komut kredisi çekip ev sahibi olmanız mümkün olur.

Konut Kredine Kimler Başvurabilir?

Kişiler hayallerinde yer alan ev için konut kredisine kolaylıkla başvuru yapabiliyor.. Konut kredisi herkesin alabileceği bir kredi değildir. İlk olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Aynı zamanda gelirinizi de belgelemiş olmanız gerekiyor. Daha sonra bankaya gelir düzeyini belirleyen belgeyi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgâh kağıdını götürmeniz gerekiyor. Maaş bordrosu ve SGK dökümü olması gereken belgeler arasında yer alır. Aynı zamanda tapu fotokopisinin de olması gerekir. Emekli olan kişiler emekli aylık dökümünü ve kamet yap belgesini tapu belgesi ile birlikte bankaya teslim etmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu