Katılım Bankaları Hangileridir, Çalışma Sistemleri Nasıldır?

Katılım bankası İslam dini açısından bakıldığı zaman Müslümanların bankayı kullanmasında her hangi bir sıkıntının olmadığı bankalardır. Katılım bankaları net bir şekilde faiz uygulamasına katılmadıklarını belirtirler.

Faiz uygulaması yerine katılım bankaları Müslüman müşterilerine parasal finansman sağlarlar. Müşteriler katılım bankası hesaplarına yatırdıkları paraları için vadeye katıldıkları oranda bankanın kar ve zararına ortak olurlar. Bu şekilde oluşturulan sistem İslam dininde caiz görülmektedir.

Faiz işleyişi ile çalışan bankalara oran ile oldukça düşük bir kar getirisi olsa da Müslümanların dini görevlerine düşkün olanları için, ibadetlerini yerine getirmeleri faizli bir yoldan kazanç sağlamaktan çok daha iyidir. Son bir kaç yıl öncesine çok az sayıda katılım bankası bulunuyordu. Ancak Müslüman müşterilerin taleplerinin artması nedeni ile katılım bankaları son yıllarda çoğalmıştır.

Katılım Bankaları Hangi Sistem İle Çalışırlar?

Katılım bankaları müşterilerine iki şekilde hizmet vermektedir. Cari hesap ve katılım hesabı açma fırsatı bulan müşteriler dinlerine uygun bir şekilde bankacılık işlemlerini yapabiliyorlar. Müşteriler cari hesap üzerinden paralarını sadece biriktirme imkânı bulurlar.

Katılım hesabı ile ise banka hesaplarında biriken parayı 1 aylık, 3 aylık ya da 1 senelik vade seçeneklerini kullanarak değerlendirme imkânı bulurlar. Katılım hesabına yatırılan paralar, bankanın kar ve zararına göre vade sonunda tekrar değerlendirilir. Vadesi dolmadan çekilmek istenen paradan kar payı hakkı talep edilemez.

Sektörde En Çok Tercih Edilen Katılım Bankaları Hangileridir?

Sektörde en çok tercih edilen katılım bankaları tabii ki devletin desteği arkasında olan bankalardır. Diğer pek çok katılım bankasından daha sonra açılmasına rağmen Ziraat katılım bankası devletin bankası olması nedeni ile insanlara güven sağlamıştır. Bu güven neticesinde en çok tercih edilen güvenilir katılım bankası olmuştur.

Ziraat katılımın ardından en güvenilir ve en çok müşteri potansiyeli olan katılım bankası Vakıf katılım bankasıdır. Bu banka da tıpkı Ziraat katılım gibi devlet ile olan ilişiği nedeni ile insanlara güven vermektedir. Diğer katılım bankaları ise insanların gözünde hemen hemen eşit konumdadır. Bu bankalar Kuveyt Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası gibi bankalardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu