IBAN Numarasına Para Gönderme Nasıl Yapılır?

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet aracılığıyla birçok banka işlemlerini halledilebilir. Genel olarak her bankanın mobil uygulaması sayesinde ya da web sitesi aracılığıyla para gönderme yapılabilmektedir. Ayrıca ATM’ler  ve bankalardan bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bazı ATM’ler de yalnız para çekimi yapılırken bazı ATM’lerde ise sadece para gönderimi yapılabilmektedir. Bu noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Eğer para gönderme aynı banka hesabı ile yapılıyorsa havale yardımı ile gönderilmektedir. Ancak farklı bir banka hesabı ile gönderiliyorsa EFT ile gönderim yapılmaktadır.

İnternet Aracılığı İle IBAN Numarasına Para Gönderme Nasıl Yapılır?
Öncelikle bankanın mobil uygulaması veya web sitesine giriş yapmak gerekmektedir. Daha sonra bu banka hesabının aynı banka mı veya farklı banka mı olduğu belirlenmelidir. Eğer aynı internet banka hesabı ise  havale kısmına girilir. Orada bulunan IBAN numarası bilgileri girilir. Bu bilgiler gönderildikten ve para miktarı seçildikten sonra para gönderme işlemi yapılır. Ancak eğer farklı bir banka hesabına ait ise EFT yoluyla gönderelim yapmak gerekmektedir. Bunun için EFT seçeneği seçilir. Bu EFT seçeneği ile gereken bilgiler girilir ve para miktarı seçildikten sonra para gönderme işlemi yapılır. İstenildiği takdirde EFT veya havale de bilgiler kayıt edilebilir Ancak bu bilgiler bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Banka veya ATM’ler Yardımı İle IBAN Numarasına Para Gönderme Nasıl Yapılır?
Bunun için bankaya gidilebilir. Bankadaki çalışan yetkili personeller tarafından gönderim sağlanabilmektedir. Ancak para gönderim işlemi için ücret alımı bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. İstenildiği takdirde ATM’den de bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için ATM kart bölümüne kart yerleştirilir. Daha sonra varsa kredi veya banka seçeneklerinden biri seçilir. Daha sonra şifre girilir. Şifreyi girildikten sonra eğer EFT yapılacak ise başka hesaba veya başka bankaya seçeneği seçilir. Daha sonra IBAN bilgileri seçilir. ATM’den kart ile işlem yapıldığı gibi kartsız da bu işlemler takip edilebilmektedir. Ancak T.C. kimlik numarası da gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak için müşteri hizmetleri aranabilir veya bankanın sitesine bakılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu