Havale ve EFT Nedir?

Bankacılık işlemlerinde en fazla yapılan işlem şüphesiz para gönderme işlemleridir. Şubeye giderek veya internet bankacılığı aracılığıyla Havale ve EFT yaparak istediğimiz hesaba para gönderebiliyoruz. Günümüzde internet bankacılığı, şubede sıra beklemek istemeyen veya şubeye gitmeye vakit bulamayanların çok fazla kullandığı bankacılık sistemidir. Havale işlemlerinde mesai saatleri dışında yapılsa bile anında para gönderme işlemi tamamlanırken, EFT işlemleri sadece mesai saatleri içerisinde para aktarımını sağlar. Mesai saatleri dışında yapılan EFT’lerde gönderilen para alıcıya ertesi gün ulaşır.

Havale Nedir ve Nasıl Yapılır?
Havale yapmanın şartı para çıkışının olacağı banka hesabı ile para girişi olacak banka hesabının aynı bankaya ait olmasıdır. Havale işlemleri ATM’den, internetten veya şubeden yapılabilir. Havale işleminin belli bir ücreti vardır ve bu tutar bankadan bankaya değişir. İşlem ücretini gönderdiğiniz tutar içinden veya ayrıca yatırarak ödeyebilirsiniz. Havale yaparken işlemin eksiksiz olarak tamamlanması için alıcının hesap bilgilerinin eksiksiz olması gerekir. Bu gönderilen paranın güvenli şekilde istenen alıcıya iletilmesi için önemlidir. İnternet bankacılığı üzerinden para transferlerine girerek havale seçilir ve alıcı kişinin IBAN numarası girilerek para gönderme işlemi tamamlanır.

EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?
EFT’ elektronik fon transferi anlamına gelir ve farklı bankalar arasında para gönderme işlemidir. EFT işlemi de aynı şekilde ATM’lerden, internet bankacılığından veya bankadan yapılabilir. İnternet bankacılığı ile yapılacak EFT işlemleri için öncelikle kullanılan bankanın internet şubesine giriş yapılır ve para transferi işlemlerinden EFT seçilir. Para gönderilmek istenen kişinin adı ve soyadı yazılır ve son olarak hesap numarası veya IBAN numarası girilerek para gönderme işlemi tamamlanır.

Ayrıca para gönderirken karşı tarafa iletmek istediğiniz bir mesaj varsa açıklama kısmına not yazılabilir. Mesai saatleri içerisinde gönderilen tutar karşı tarafa kısa süre içerisinde aktarılır. EFT işlemi farklı bankalar arasında olduğu için havale işlem ücretinden daha fazla bir bedel ödenmesini gerektirir. Bu işlem bedeli gönderilen tutardan kesilebilir veya ayrıca gönderilebilir. IBAN bilgisi girilerek yapılan havale veya EFT işlemlerinde alıcı bilgisi girmeye gerek kalmadan kolayca para gönderilebilir. IBAN numarası girildiğinde tüm hesap bilgileri otomatik olarak doldurulmuş olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu