Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkabilirsiniz?

Düzensiz olsun ödemeler sonucunda bozulan sicili düzeltmek basitken kara listeye düşmek işi zorlaştırıyor. Tüm borçların kapatılması bile kara listeden çıkılmasına imkân vermezken beş yıl geçecek süre kara listeden çıkılmasına imkân verir. Beş yılsonunda tüm borçlarınızı gözden geçirilecek ve siciliniz kontrol edilerek kara listeden çıkmanız sağlanacaktır. Kara listeden çıkmak kredi notuna olumsuz yansır ve düşük sicil ile işlem görülür.

Bankalar yüksek meblağlarda kredi veya kredi kartı vermezler. Ömür boyu sürecek bir kötü sicil değildir. Kişi bu üzerindeki olumsuz etkileri düzenli ödemeler ve borçlarını kapatarak zamanla düzeltebilir. Sicil düzeltmek kara listeden çıkmaktan daha kolaydır. Bankalar kendilerine müşteri çekebilmek için çeşitli olanaklar sunar. Kara listeye düşmüş birini çıkarmak da bunlardan biridir.

Aylık düzenli gelire sahip olmak sicili düzeltmek için önemli bir adımdır. Kefil yardımıyla sicil kuvvetli gösterilebilir. Altı aydır düzenli bir işe sahip olmak da aynı şekilde olumlu etki yapar. Kara listeye düşen birinin tekrar listeye düşmemesi için düzenli ödeme yapabileceği meblağlar için başvuruda bulunması gerekir. Bu sayede daha olumlu bir sicile sahip olur.

Kara Liste Nedir? Kimler Kara Listede Yer Alır?
Kredi ve kredi kartı borçlarının düzensiz ödenmesi yâda ödenmemesi kredi notunu olumsuz etkiler. Geçmişteki borçlar kredi notuna olumsuz etki yapar. Yasal süre içerisinde ödenmeyen borçlar nasıl sorunlar doğurur? Kişi o zaman bankalar tarafından kara listeye alınır.

Bankalar tarafından istenmeyen müşteri konumuna düşülür. Kara listeye düşmek kredi kartı borcunu sürekli atlatarak ödenmesi durumunda ortaya çıkabilir. Gecikmeli ödemeler sicili olumsuz etkiler. Aylık kazançları taksit tutarlarını karşılamaya yetmeyen kişiler kara listeye düşer. Kara listeye alınan kişiler resmi kurumlarda bu ifade ile karşılaşır.

Kara Liste Nedir? Kimler Kara Listede Yer Alır?
Kredi veya kredi kartı borçlarını düzenli ödemek kredi notuna olumlu yansır. Hiç bir banka müşterisini kaybetmek istemez aksine kendine müşteri çekmek ister. Bu yüzden kişi banka ile ilişkisini iyi tutabilmek için ödemelerini zamanında ve tam yapmalıdır. Düzenli olarak yapılan ödemeler sicili olumlu etkiler. Buda bankalar tarafından istenilen müşteri olunmasını sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu